Redăm zâmbetul copiilor speciali!

Expoziția „Copilul din Spatele Autismului” – 2024

Expoziția Copilul din Spatele Autismului – 2024 - ARTAADHD

Campania Națională „Trăim Albastru”

În cadrul campaniei naționale „Trăim Albastru”, dedicată Zilei Internaționale de Conștientizare a Autismului, ARTAADHD a organizat la Biblioteca Academiei Române festivitatea de premiere a participanților la concursul național și vernisajul expoziției de artă fotografică „Copilul din Spatele Autismului”.

Evenimentul a avut ca scop creșterea vizibilității persoanelor cu autism și prezentarea lor dincolo de diagnostic, prin povești reale, imagini autentice și exemple de talent, perseverență și dezvoltare.

Concurs național dedicat copiilor și tinerilor cu autism

În cadrul proiectului au fost premiate lucrările și contribuțiile copiilor și tinerilor participanți din întreaga țară, care au transmis prin fotografie, artă și creativitate propriul mesaj despre acceptare, incluziune și dreptul la o viață demnă.

Premiile oferite:

  • Marele Premiu – 1.000 lei
  • 100 de premii în valoare de 200 lei fiecare
  • 10 ghiozdane cu rechizite, jucării și dulciuri

Premiile au fost înmânate participanților prezenți la eveniment sau expediate prin poștă către copiii și tinerii din alte localități.

Copilul din spatele diagnosticului

Expoziția a invitat publicul să privească dincolo de etichete și să descopere copilul, adolescentul sau tânărul din spatele diagnosticului de autism.

Vizitatorii au avut ocazia să admire fotografii emoționante care surprind personalitatea, pasiunile și reușitele copiilor participanți, dar și lucrări artistice remarcabile, inclusiv picturi realizate de un adolescent de 14 ani diagnosticat cu autism.

Fiecare imagine a transmis un mesaj simplu, dar puternic:

„Vedeți copilul, nu diagnosticul.”

Un pas spre acceptare și incluziune

Prin această inițiativă, ARTAADHD și-a propus să contribuie la construirea unei societăți mai informate, mai empatice și mai incluzive, în care persoanele cu autism să fie înțelese, acceptate și sprijinite să își atingă potențialul.

Credem că vizibilitatea este primul pas către incluziune, iar atunci când oamenii cunosc poveștile reale ale copiilor și tinerilor cu autism, prejudecățile lasă loc înțelegerii și respectului.

Mulțumim tuturor participanților!

Felicităm toți copiii, tinerii și familiile care au ales să împărtășească o parte din povestea lor și să contribuie la această campanie națională de conștientizare.

Prin curajul și autenticitatea lor, mesajul acceptării a ajuns mai departe în comunitățile din întreaga țară.

Împreună pentru o lume în care fiecare persoană cu autism este văzută, înțeleasă și valorizată.

ARTAADHD – Trăim Albastru

„Copilul din Spatele Autismului” – o expoziție despre oameni, nu despre diagnostice.

Galerie foto

Relații și informații

Shopping Cart